İNJERA NEDİR?

İNJERA NEDİR?

Habesha Restaurant’ta her yemekle ve sosla sunulan “İnjera”, teff unundan yapılan bir tür mayalanmış ekmektir. “İnjera” Etiyopya’da hemen hemen her evde öğünlerde yenilen, çoğunda pişen, bazı evlerce hazır olarak alınan geleneksel bir ekmektir.

“İnjera” ince bir yapıya sahiptir ve toprak bir düzlemde geleneksel bir yöntemle pişirilmektedir. Yapısı itibariyle ilk defa yiyenlere krebi anımsatıyor. Bu ekmeğin en önemli özelliği ise sağlıklı olması. Bu ekmeğin hammaddesi olan teff unu ise glutensiz bir tahıldır.

 

1. TEFF UNU

Teff, dünyanın bilinen en küçük tahılıdır. Etiyopya’ya özgü, önemli bir tahıl olan teff, “İnjera” yapmak için kullanılır. “İnjera” ekmeğinin sağlıklı olduğunu söylemiştim. “İnjera” sağlığını teff unundan alıyor. Teff, besin içeriği çoğu tahıldan yüksek bir tahıldır. M.Ö. 8.000 ve 5.000 yılları arasında, Etiyopya yaylalarında tüketilen ilk bitki ve hayvan besinleri arasında yer alan teff, üretilen en eski bitkilerden biridir.  Teff, aynı zamanda Idaho ve Kansas gibi eyaletlerde yetişir ve Hindistan, Avustralya ve Amerika’da da kullanılır.

Teff, gluten içermediği için son zamanlarda ABD’de popülerlik kazanıyor.  Teff, glutensiz olduğundan çölyak hastaları ve gluten intoleransı olan bireyler için besin değeri açısından zengin bir alternatiftir. Ayrıca teff düşük yağ, yüksek demir ve protein içerdiğinden kilo vermek isteyen ve sporcu kişilerce de sık sık tercih edilen bir tahıldır. Zengin protein içeriğinden veganlar için de mükemmel bir besin kaynağıdır. Tansiyon ve kalp hastaları için ise düşük sodyum içermesi sebebiyle gönül rahatlığıyla tercih edebilecek bir tahıldır. Tüm dünyada teff ununun popülerliğinin artarak devam etmesini temenni ediyorum çünkü teff ununun faydaları saymakla bitmiyor.

 

2. TEFF UNUNUN FAYDALARI

Bir fincan pişmiş teff, 387 mg kalsiyum içerir ve bu da günlük kalsiyum alım miktarının %40’ını karşılıyor. Ayrıca teff, kan şekerini düzenlemede son derece başarılı bir tahıldır, bu sebeple diyabetik bireylerin tüketebilmesi için elverişli bir karbonhidrattır. Teff, posa içeriğiyle sindirim sistemini düzenlemektedir. Kadınlar da regl öncesi belirtileri de azaltmaktadır.

 

  1. TEFF UNU NASIL TÜKETİLİR?

Yaygın olarak “İnjera” ekmeği olarak tüketilmektedir. “İnjera” tüm yemeklerinizin yanında veya çeşitli soslarla tüketilebilir. Sizin için taze olarak yaptığımız bu sağlıklı ekmeği ister gelip Habesha Restaurant’ta geleneksel Etiyopya yemekleriyle tüketebilir ister satın alıp her öğününüzün yanında tüketebilirsiniz. İsterseniz teff unuyla sağlıklı kekler, muffinler, kurabiyeler, pankekler yapabilirsiniz. Teff unundan yapılan lezzetli tatlılarımızı denemek için sizleri “Habesha Restaurant’a da bekleriz.

 

Kaynakça

  • https://www.hurriyet.com.tr/aile/yazarlar/merve-tigli-cinar/teff-nedir-sagliga-ne-gibi-faydalari-vardir-417861
  • https://nesrineris.com.tr/blog/teff-tahilinin-faydalari/
  • https://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0njera